Boards & Commissions

The City of Clarksdale operates under a Special Charter and is governed by the Board of Mayor and Commissioners which meets on the second and fourth Monday of each month at 4 p.m.  The Mayor is elected from the City at large while the Commissioners are elected from four separate wards.  The Mayor is in charge of the day to day operation of the City and has direct supervision over each Department Head.

The Board of Mayor and Commissioners is responsible for appointing persons to the following Boards or Commissions:

Carnegie Public Library Board
Clarksdale-Coahoma County Airport Board
Clarksdale-Coahoma County Planning Commission
Clarksdale Municipal Election Commission
Clarksdale Historic Preservation Commission
Clarksdale Housing Authority
Clarksdale Municipal Separate School Board
Clarksdale Park Commission
Clarksdale Public Utilities Commission
Delta Blues Museum Board


The Carnegie Public Library Board

Director: Sarah Ruskey
Post Office Box 280
Clarksdale, Mississippi 38614
662-624-4461

MEETINGS: Third (3rd) Tuesday of the month at 4:30 p.m.

CITY APPOINTEES: Appointed for five (5) year term

Dorothy Booker  –  Ward 1  (term expires 09-30-2021)
Chris Coleman  –  Ward 2  (term expires  09-30-2020)
Troy Catchings  –  Ward 3  (term expires 09-30-2019)
Rita Hanfor  –  Ward 4  (term expires 09-30-2018)
Jennifer Levingston  –  At Large  (term expires 09-30-2022)

COUNTY APPOINTEES:

Vida Townsend  (term expires 06-30-2018)
Paul Flowers  (term expires 06-30-2022)
Elizabeth Gibbons  (term expires 06-31-2021)
Mary L. Caradine  (term expires 06-30-2020)
Sheila Winters  (term expires 06-30-2019)


Clarksdale Coahoma County Airport Board

Chairman: David Huggins
Post Office Box 700
Clarksdale, Mississippi 38614
662-627-4126

MEETINGS: Second (2nd) Monday of the month at 5:30 p.m. at the flight business office at the airport.

CITY APPOINTEES: Appointed for five (5) year term

Robert Precht  –  Joint Appointment (term expires 11-17-2018)
John McKee  –  At Large  (term expires 11-17-2018)
Bob Howard  –  Ward 1  (term expires  11-17-2019)
David Huggins  –  Ward 2, Chairman  (term expires 11-17-2020)
Hugh Balthrop  –  Ward 3  (term expires  11-17-2021)
Charles Reid  –  Ward 4  (term expires 11-17-2022)

COUNTY APPOINTEES:

Skip Graeber  –  Beat 1  (term expires 11-17-2019)
Luke Gable  –  Beat 2  (term expires 11-17-2015)
Henry Dorsey  –  Beat 3  (term expires 11-17-2016)
John Starling  –  Beat 4  (term expires 11-17-2022)
Chico White  –  Beat 5  (term expires 11-17-2018)


Clarksdale Coahoma County Planning Commission

Created: 6-3-1949

To be placed on the agenda for the Planning Commission Contact:
Planning Commission Secretary: LaFondra Johnson, Building Inspector in Public Works
Post Office Box 940
Clarksdale, Mississippi 38614
662-621-8142

MEETINGS: Second (2nd) Tuesday of the month at 3:00 p.m. in council chambers at City Hall

CITY APPOINTEES: Appointed for four (4) year term

Orrden Williams  –  At Large  (term expires 8-12-2019)
Kinchen O’Keefe  –  At Large  (term expires 8-12-2020)
Joseph Richardson  –  At Large  (term expires 8-12-2018)
Buck Falls  –  Ward 1, Chairman  (term expires 8-12-2022)
Laurie Webb Bullock  –  Ward 2  (term expires  8-12-2018)
Rev LC Tyler, II  –  Ward 3  (term expires 8-12-2020)
S. L. Blackburn  –  Ward 4  (term expires 8-12-2019)

City Employee Advisory: LaFondra Johnson

COUNTY APPOINTEES:

Maurice Campbell
Greg Spencer
Roosevelt Wallace

County Employee Advisory: Richard Dickson


Clarksdale Municipal Election Commission

MEETINGS: On call at election time

CITY APPOINTEES: Appointed for four (4) year term

Rivers Humber  –  At Large  (term expires 7-2021)
Sanford Johnson  –  At Large (term expires 7-2021)
Anne Clark  –  At Large  (term expires 7-2021)


Clarksdale Housing Authority Board

Director: Royal Ann Spencer
Post Office Box 908
Clarksdale, Mississippi 38614
662-624-8030

MEETINGS: Quarterly on the Third (3rd) Wednesday of January, April, July, and October at 2:00 p.m. at Clarksdale Housing Authority, 2401 Sixth Street, Building 9.

CITY APPOINTEES: Appointed for five (5) year term

Kerry Lee  –  At Large  (term expires 07-30-2022)
Wayne Winter  –  Ward 1, Chairman  (term expires 07-30-2018)
Sally Warren Powell  –  Ward 2  (term expires 07-30-2019)
Daniel Myles  —  Ward 3  (term expires 07-30-2020)
Joseph Howard  –  Ward 4  (term expires  07-30-2021)


 Clarksdale Municipal Separate School Board

Dennis Dupree, Superintendent
Post Office Box 1088
Clarksdale, Mississippi 38614
662-627-8500

MEETINGS: Third (3rd) Thursday of the month at 5:00 p.m. at Thomas E. Shaw School, 135 Washington Street.

CITY APPOINTEES: Appointed for five (5) year term

Kenneth Gooden  –  At Large  (term expires 03-01-2020)
Sandy Stillions  –  Ward 1  (term expires 03-01-2019)
Rob Tyner  –  Ward 2, President  (term expires  03-01-2018)
Delores S. Harris  –  Ward 3  (term expires 03-01-2022)
Sherley Fields  –  Ward 4  (term expires  03-01-2021)


Clarksdale Public Utilities Commission

Created: 7-20-1989

416 Third Street
Post Office Box 70
Clarksdale, Mississippi 38614
662-627-8499

MEETINGS: Second (2nd) Tuesday of the month at 4:15 p.m.

CITY APPOINTEES: Appointed for five (5) year term

James Hicks  –  At Large, Chairman  (term expires 10-01-2020)
George Miller  –  Ward 1  (term expires10-01-2021)
Jimmy Humber  –  Ward 2  (term expires 10-01-2017)
Freddie L. Davis  –  Ward 3  (term expires 10-01-2018)
Don Mitchell  –  Ward 4  (term expires 10-01-2019)


Delta Blues Museum Board

Created: 4-19-1999

Director: Shelley Ritter
100 Blues Alley
Post Office Box 459
Clarksdale, Mississippi 38614
662-627-6820

MEETINGS: Second (2nd) Tuesday of the month at 6:00 p.m.

CITY APPOINTEES: Appointed for five (5) year term

Paul Wilson  –  At Large  (term expires 4-19-2019)
Jim Herring  –  Ward 1   (term expires 4-19-2020)
Tom Jones  –  Ward 2, Chairman  (term expires 4-19-2021)
Ralph Simpson  –  Ward 3   (term expires 4-19-2022)
Lera Kinnard  –  Ward 4   (term expires  4-19-2018)


Clarksdale Park Commission

MEETINGS: Second (2nd) Monday of the month.

CITY APPOINTEES: Appointed for five (5) year term

Melide Gaddy  –  At Large  (term expires 9-08-2020)
Joel Litton  –  Ward 1  (term expires 9-08-2021)
Barbara Morris  –  Ward 2  (term expires 9-08-2018)
Desi Monix –  Ward 3   (term expires 9-08-2022)
Billie Fields  –  Ward 4   (term expires  9-08-2019)